Ain Mihkelson- coach ja mentor

Ain Mihkelson

Tänaseks olen töötanud mitmesaja erineva juhi ja meeskonnaga, omades rahvusvahelist coachi sertifikaati (ICF ACC tase).

Muuhulgas olen nomineeritud Raplamaa aasta koolitajaks 2018 ja 2019 Raplamaa koolitaja.

Enda tugevuseks pean sügavamat ja laiemat maailma tunnetust, mis on pärit nii kaasaegsest teadusest kui üle maailma korjatud ajatutest õpetustest. Seeläbi saan valida iga inimese ja meeskonna jaoks sobivaima lähenemise, et jõuda soovitud muutusteni.

Esimene mentorikogemus pärineb mul aastast 2010. Järgnevatel aastatel läbisin hulka Eestis tehtud koolitusi ja praktiseerisin erinevate juhtidega suurtest ettevõtetest.

Lahendusekeskse coachingu väljaõppe sain maailma suurimast coache koolitavast Erickson Internationalist 2015-2016.

Transpersonaalset coachingut, mis viib veel sügavamale, õppisin 2017-2018 Insitute of Human Excellence’s.

Spiritual Intelligence coachi väljaõppe läbisin 2021-2022 DeepChange Universitys.

2022 kevadel lõpetasin Tartu Ülikoolis religiooniuuringute magistrantuuri cum laude.  Väitekirjas uurisin spirituaalse intelligentsusega seonduvat töö keskkonnas. Õpitu aitab inimesi sügavamalt mõista ja toetada, tuues lauale teemad, mida sageli ei käsitleta.

Täna toimetan suuresti neljas valdkonnas:

  • Coaching ja mentorlus juhtidele ja meeskondadele kes soovivad järgmisele tasemele tõusta;
  • Meeskondade arengu toetamine läbi grupicoachingu ning erinevate töötubade ja mõttekodade. Nendes seome kokku nii ratsionaalse kui loomingulise lähenemise inimeste seest tuleva tarkusega.
  • Juhtide arenguprogrammid juhtidele, kes soovivad ise kasvada ja ka oma meeskonna või ettevõtte järgmisele tasandile tõsta;
  • Rännakud looduses ja meeles- nii looduscoaching kui erineva pikkusega matkad rabades ja metsades.

Minu taustast

Suurema osa korporatiivkarjäärist töötasin Swedbankis, sellest viimased 14a juhina,  vedades viimastel aastatel rahvusvahelist üksust.

2008 hakkasid mind kõnetama sügavamad inimeseks olemist puudutavad küsimused. Alates 2013 olen vedanud erinevaid juhtide arenguprogramme ja toetanud juhte läbi coachingu ja mentorluse, aidates juhte erinevate juhtimise ja arenguga seotud küsimustega.

2015 aasta kevadel otsustasin lõpetada töö pangas ja teha senise kõrvaltegevuse- coachingu ja mentorluse, oma päris tööks. Veidi pikemat lugu sellest elumuutusest saad lugeda ajakirja Psühholoogia Sinule artiklist siin.

Oma töös seon kokku inimese ratsionaalse ja loomingulise poole ning maise ja vaimse aspekti, toomaks juhtidega töösse sügavamat kvaliteeti, kui Eestis tavaliselt kombeks. Minu kogemus on näidanud, et paljud mitu tuhat aastat vanad õpetused kehtivad endiselt ka tänapäeval ja haakuvad kenasti uuemate teaduslike avastustega.

Millel minu coachingu ja mentorluse teadmised põhinevad?

Erinevaid allikaid on palju, kuid minu jaoks olulisemad on:

1) Ligi 14a juhikogemus ja 5a mentorikogemus Swedbankis on pakkunud hindamatu väärtusega kogemusi ja teadmisi. Seda nii enda vigade ja õnnestumiste kui ka teiste pealt õppimise näol.

Ain Mihkelson Professional Coach Certificate
Ain Mihkelson Professional Coach Certificate

2) 2015 sügisest – 2016 veebruarini omandasin teadmisi ja kogemusi Erickson International’i lahendusekeskse coachingu programmis the Art and Science of Coaching. See on andnud mulle oluliselt sügavama ja laiema pildi coachingule ning suurepärase “tööriistakohvri” täis erinevaid meetodeid ja tööriistu, millega kliente päriselt ja püsivalt aidata.

3) Veel sügavama teadmise inimvaimu toimimise kohta ja metoodikad sellega töötamiseks sain Institute of Human Excellence transpersonaalse coachingu kursuselt 2016 dets- 2017 jaanuaris. See kursus pakkus palju äratundmisrõõmu nii enda kui teiste kõrgemate teadmiste üles leidmiseks ja ära kasutamiseks.

4) Meeskondade coachingu vallas värskendas minu teadmisi ja andis uusi lähenemisnurki 2019 a toimunud  Erickson International’i kursus High Performance Team Coahcing.

5) 2022 kevadel lõpetasin Tartu Ülikoolis religiooniuuringute magistrantuuri. Magistritöös uurisin spirituaalse intelligentsusega seonduvat töö ning juhtimise kontekstis. Pikemalt saad õpingute lugu vaadata siit.

6) Spirituaalset intelligentsust käsitleva programmi läbisin 2021-2022. Minu jaoks annab see hea ülevaate muidu laiast ja hoomamatust teemast. See ühendab vaimse maisega, ratsionaalse sügavama tarkusega.

7) Fontese mentorite väljaõppeprogramm 2013. aastal ja Swedbankis läbi viidud mentorprogrammid 2012-2015. Seda nii teooria kui praktika saamise pärast.

8) 2013 a lõime koos hea kolleegi Merike Kimiga juhtide isikliku arengu programmi Labor Swedbanki kogenud juhtidele. See on andnud hulka teadmisi, kogemusi ja kindlust, et mind huvitavad teemad ja teadmised on olulised ka teistele juhtidele.

9) London Business School 2009, kust sai alguse minu suurem huvi inimkäitumise ja meid mõjutava vastu.

10) Suuremahulisem lugemine ja koolitused inimeseks ning liidriks kasvamise teemadel- otsustus- ja käitumispsühholoogia, positiivne psühholoogia ja minu lemmik transpersonaalse psühholoogia.

11) Lisaks olen uurinud vanade kultuuride ajale vastu pidanud inimeseks olemise õpetusi (budism, taoism, joogide maailmavaade ja praktikad, ameerika ja austraalia põlisrahvaste rituaalid ja maailmavaade, kristliku õpetus). Praktiseerin neid nii isiklikus elus kui soovi korral ka koos teistega. Need aitavad luua kohalolu, sügavama ühenduse ja rahu nii endas kui oma klientide elus ja töös.

Miks ma coachi ja mentorina töötan?

Professional coach Ain Mihkelson
Professional coach Ain Mihkelson

1) Selline lähenemine tundub olema kõige kindlam viis inimeste päriselt ja kestvalt aitamiseks.

2) Väga vähesed asjad elus pakuvad mulle sama palju rõõmu. Pigem on see nagu hobi mitte töö.

Millesse ise usun?

Usun enda peal läbi proovitud lahendustesse. Mulle imponeerib kristlik ligimesest hoolimine, budistlik elufilosoofia ja põlisrahvaste maailmavaade. Sügavamal uurimisel tabavad need maailmas toimuvat paremini, kui kunagi arvatagi oskasin.

Usun, et mõtlemine ilma tegevuseta ei vii kuhugi, nagu ka vastupidi.

Usun, et meile on põhjusega antud nii ratsionaalse kui loomingulise mõlemise võime. Tervikuna toimimiseks peame mõlemat kasutama.

Usun, et maailmas ja meis endis on midagi sügavamat või kõrgemat. Midagi, mis meid suunab ning nõu annab, kui vaid küsida ja kuulata oskame. Ükskõik, kuidas teda erinevate inimeste poolt kutsutakse.

Olen pikalt otsinud viise, kuidas siduda kokku vaimne ja maine ilm. Ilmselt see ongi üks pikem protsess, kuid tänaseks on mingi ettekujutus siiski tekkinud.

Minu otsirännakutest võid lugeda näiteks siit:

Artikkel Edasis 18.06.2022: “Kuidas minust järsku üliõpilane sai ja mis see endaga kaasa tõi?

Artikkel Edasis 26.12.2020: “Kas ongi nii, et eitustest leiame enda tõelise olemuse?”

Artikkel Edasis 10.07.2020: “Viis aastat otsinguid – varjatud pool”

Artikkel Edasis 27.10.2018: “Teekond vaimsuse ekstaasist vaimse pohmakani ja sealt rahuni

Artikkel Edasis 07.09.2017: “Kapist välja ehk pehmo pihtimus

Kuidas end vormis hoian?

Professionaalselt aitavad mind vormis hoida ja areneda:

Ain Mihkelson ICF ACC certificate
Ain Mihkelson ICF ACC certificate
  • International Coaching Federation- maailma suurim elukutseliste coachide kogukond;
  • Eesti Mentorite Koda, kus tegutsen ka juhatuse liikmena;
  • Coaching ja mentorlus ise, eriti kokkupuude inspireerivate klientidega.

Vaimselt aitavad vormis hoida igapäevane lugemine (nii teaduslik kui ilukirjandus), erinevad koolitused, jooga- ja muud vaimsed praktikad.

Füüsiliselt annavad vastupidavust jooks ja suusk, särtsu lisavad lumelaud ja lohesurf.

Minu kontaktid:

Telefon: +372 50 19 580

E-mail: ain.mihkelson@kasvulabor.ee