Uskumused- mis ja milleks?

Kas usud, et suudad või arvad, et ei suuda, igal juhul on sul õigus. Henry Ford.

Kujuta ette, et sul on peas filtrid, mis lasevad sinuni läbi ainult ühte laadi infot. Muutes seeläbi sinu maailma nägemist ja enesetunnet ning käitumist. Olgu siis need prillid mustad, kollased või oranžid. Kuidas selline elu tunduks?

Tegelikult meie elu suuresti selline ongi. Infot, mis meid ümbritseb ja tähelepanu püüab, on tohutult. Kõige sellega toime tulemiseks jõuab ajus meie teadvusse ainult see murdosa infost, mis kinnitab meie uskumusi või siis püüab mingil muul moel tähelepanu.

Oled sa näiteks kogenud, et ühte ja sama sündmust näete sina ja teine inimene täiesti erinevalt? Ja ometigi olete mõlemad täiesti tervemõistuslikud inimesed.

Viimases Laboris vaatasimegi:

  • Mis on uskumused?
  • Mis on piiravad uskumused ja millised võiks olla salakavalad uskumused?
  • Mida piiravate uskumustega peale hakata?
  • Kuidas luua endale uusi ja toetavaid uskumusi?

Mis on uskumused?

Tõekspidamised, millel võib aga ei pruugi tõestusmaterjal taga olla. Põhimõtted, mille järgi oma elu elad. Vanasõnad. Vanematelt saadud õpetussõnad, mida võtad tõe pähe. Programmid ja reeglid, mis on sinu sisse kodeeritud. Kõik need sobivad iseloomustama uskumusi, mis määravad sinu maailmapildi ja seeläbi ka maailma kogemise viisi.

Suurema osa uskumustest saad sa endasse juba lapsepõlves, seitsmendaks eluaastaks. Lapsena võtad sa kõike puhta kullana, mida täiskasvanud sulle sinu ja maailma kohta ütlevad. Seetõttu vali väga hoolega, mida sa oma lastele nende kohta ütled.

Mis on piiravad uskumused?

Uskumused, mis sind takistavad elu täiel määral elamast. Lihtne näide- väikese lapsena võidi meile korrutada, et võõraste inimestega ei tohi rääkima minna. Selle taga oli vanemate siiras soov meid kaitsta. Täna aga, täiskasvanuna, on see uskumus alateadlikul tasemel endiselt sinus olemas. Mõjutades sinu käitumist ning enesetunnet viisil, mille üle sa ei pruugi rõõmus olla.

Tavaliselt käivad piiravate uskumustega kaasas sõnad: alati, mitte kunagi, pean, ei tohi, pole õigust, kõik, mitte keegi jne. Näiteks “kõik mehed on sead” või “kõik blondiinid on ….” või “minul pole õigust …”

Mis on salakavalad uskumused?

Need on uskumused, mis esmapilgul näivad väga loogilised ja õiged. Sisse vaadates aga tekitavad küsimusi. Näiteks- “ma sean alati oma laste huvid esikohale”. Siit tekivad kohe küsimused- kes sa ise siis oled ja kes sinu huvide eest hoolt kannab? Kui sa lapsed alati esikohale sead, mis sinu elust saab ning kui palju tuge sa oma lastele suudad tegelikult pakkuda?Ning kui sa lastele kõik ette ja taha ära teed, kuidas see nende elu tulevikus mõjutab? Oled sa kindel, et sa ikka tahad seda neile ja endale?

Mida piiravate uskumustega peale hakata?

Esimene suur samm on sul juba siis tehtud, kui sa neid endale teadvustad. Küsi endalt, kui avastad end käitumas või mõtlemas viisil, mis sind ei teeni, kust selline mõte tuli. Näiteks, kas tegelikult on ka nii, et kõik mehed on sead? Mis variandid on veel võimalikud? Kuidas neile kinnitust leida? Millist elu ma elaksin, kui mul selle uskumuse asemel oleks mõni muu mulle kasulikum uskumus?

Laboris kasutasime veel paari tehnikat, saates piiravad uskumused kõige kaduva teed.

Kuidas luua endale uusi ja toetavaid uskumusi?

Uue uskumuse loomise protsess kõlab vähemalt teoorias lihtsalt.

  • Mõtle välja, mis on sinu uus ja soovitud uskumus.
  • Mõtle, miks see sinu jaoks tähtis on. Kuidas see sinu elu muudaks, kui sa seda tõesti usuks?
  • Visualiseeri endale oma uut elu selle uskumusega:
    • Mida sa näed, kuuled, tajud, tunned? Kuidas sa käitud?
    • Mis inimene sa oled, kui sa seda usud ja selle järgi käitud?
  • Tunneta eelnevat veelkord oma kehas. Mida tugevamalt, seda parem.
  • Ütle see uus uskumus välja, mitu korda, nii endale kui mõnele teisele. Nii kaua, kuni see kõlab sulle endale ja ka teistele usutavalt.
  • Mõtle, mis kogemused ja tegevused võiksid sinu uut uskumust kinnitada.
  • Mine ja otsi elust tõendusmaterjali ja kogemusi uuele uskumusele.
  • Korda uut kujutluspilti veel kolm nädalat, nii kaua, kuni uus uskumus sinu alateadvusesse kinnistub.

Kui tundub keeruline, võta Ainiga ühendust ja loome sulle uued ning ägedamad uskumused.


Posted

in

, ,

by