Kuidas saata kõik kukele ja teha, mida päriselt tahad?

Küllap oled märganud, et tehes asju, mis sulle meeldivad ja hästi välja tulevad, oled oluliselt produktiivsem. Sa tunned rõõmu nii tehtust kui elust tervikuna.

Vahel aga ei saa me täpselt aru, mida tegema peaks. Sees on lihtsat udune aimdus, et peaks midagi muutma, või puudub julgus selle tegemiseks. Käesolevas loos vaatame, kuidas luua selgust. Järgmises vaatame, mis meid takistab soovituni jõudmisel.

Mida teha, et end õnnelikumalt tunda?

Usun, et igal inimesel on oma põhjus siia ellu sündimiseks. See on seotud nii enda kasvamise kui ka teiste toetamisega. Õnne uurijate sõnul on oma kutsumuse järgimine ja teiste abistamine kõige lihtsam tee end õnnelikumana tunda.

Jaapanist on pärit Ikigai mõiste. Selle järgi sisaldab meie kutsumus nelja komponenti, mida vajad õnnelikuks tööks ja eluks. Seda iseloomustavad tegevused:

·        Mis tulevad meil hästi välja

·        Mida meile meeldib neid teha

·        Mida on maailmal vaja

·        Mille eest ollakse nõus maksma

Enda kutsumuse leidmiseks võid teha järgmise mõtteharjutuse.

1) Tee nimekiri 25’st teemast, mis sind huvitavad ja vaimustavad. Ükskõik mis valdkonnaga need seotud ei oleks- tervis, teadus, loodus, äri jne.

2) Seejärel tee nimekiri 25’st tegevusest (näit kirjutamine, müümine jne), mis sulle meeldivad.

3) Nüüd vaata lemmiktegevustesse lähemalt sisse- mis sulle nende juures täpsemalt meeldib? Näiteks müügi puhul- on selleks uute inimesega tutvumine, toote esitlemine, inimeste kuulamine, müügikirjade koostamine vmt?

4) Tee seda põhjalikumalt sisse vaatamist vähemalt viie enim meeldiva tegevusega.

5) Seejärel vaata, milline on ühisosa nendes täpsemate tegevuste vahel. Ühisosa viitab sinu kutsumusele

6) Järgmiseks mõtle enda tugevuste peale. Meenuta mõnda sündmust või olukorda, kus said suurepäraselt hakkama, olid oma parimas vormis. Milliseid enda isikuomadusi ja oskuseid sa seal kasutasid? Võid küsida peegeldust ka inimestelt, kes sind tunnevad. Vahel näevad teised meie tugevusi palju paremini.

7) Enne lõpetamist tee veel üks mõtteharjutus. Kui sul oleks piiramatult aega ja raha, mida sa siis tahaksid teha. Mida kogeda, luua, uurida? Milliseks inimeseks kasvada? Kus ja kellega sa tahaksid seda teha? Kuidas maailma paremaks muuta? Unista julgelt, ilma ühegi piiranguta.

8) Nüüd vaata koondpilti- innustavaid teemasid, tegevusi ja unistusi. Milline uus töö siit välja koorub? Tänapäeval on aina enam töid nn rätsepaülikonna vormis. Sa võid panna kokku just endale sobiva menüü ja selle suunas püüelda.

8) Lõpetuseks – mis on 3 väikest sammu,  et soovitu suunas teele asuda? Asad, mida saaksid nädala jooksul ära teha? On see kõne või kiri kellelegi? Millegi kohta info kogumine? Kui sammud käes, tee need ära.

Vahel jäävad meie unistused hirmude taha kinni. Järgmises artiklis vaatame, kuidas neist üle saada- leiad selle siit.

Seniks aga jälgi märke, mis elu sinuni toob. Sageli annab elu ise vastused, kui elada koos olulise küsimusega.

Mõnusat elusa elu elamist!

Ain Mihkelson

Photo by Jukan Tateisi on Unsplash


Posted

in

by