Eelmisel nädalal vaatasime, kuidas saata kõik kukele ja teha, mida päriselt tahad. Ehk kuidas elada elusat elu, mis meid vaimustab ja inspireerib ka teisi. Ometigi ei tee me vahel selle nimel midagi ja päevad ning aastad kaovad.
Mis meid takistab?
Sageli peitub põhjus hirmudes, enamasti varjatud hirmudes.
Esimene samm neist üle saamiseks on enda hirmude teadvustamine ja omaks võtmine.
Aastaid tagasi, pangas töö olles, unistasin oma käe peal tegutsemisest. Kuid mõte tundus toona nii hirmus, et ei julgenud seda lõpunigi mõelda. Kuni ühel mentorite koolitusel minult küsiti- kui suurt hirmu ma selle ees tunnen, 10p skaalal? Mul tuli momentaalselt vastuseks 12! See tundus elus kõige hirmsam asi üldse. Lahkuda turvaliselt ja hästi tasustatud töölt tundmatusse, millest ei tea, kas ja kuidas sellega hakkama saan.
Ometigi võimaldas hirmu teadvustamine sellega tööd teha
… ja mõni aasta hiljem elasingi oma unistuste järgi.
Ei ole vahet, millest sa unistad- on see uus töö, suhe, haridus, vaimsed sihid, maja vmt. Põhimõtted hirmudega töös on suuresti samad.
Pakun välja mõtteharjutused, millega saad oma hirmud päevavalgele tuua ja nendega rahu sõlmida.
Hirmude teadvustamine ja rahu sõlmimine
1) Tee nimekiri hirmudest, mis su unistusega seonduvad. Olgu hirmudeks raha (puudus või harvemini ka liiga paju raha), lähedaste või sõprade arvamus, vabadus või selle kaotus jne.
2) Hinda igat hirmu 10p skaalal. 10 on kõige hirmsam asi, mis üldse juhtuda saab ja 1 täiesti olematu hirm.
3) Vaata igasse suuremasse hirmu põhjalikumalt sisse. Mida sa seal päriselt kardad? Küsi endalt 5 korda, mida ma tegelikult kardan, minnes iga kord järjest sügavamale. Mis on sügavamad põhjused hirmu taga?
4) Hinda kui suur on sinu hirmu juhtumise tõenäosus 100% skaalal?
5) Mõtle läbi, mida saad teha, kui see hirm peaks tõesti realiseeruma. Näiteks millest oled valmis loobuma, kellelt saad abi küsida jne? Mida saad teha, et seda ei juhtuks või mida teed, kui see juhtub? Kuidas end ette valmistada?
Enda näide- sain aru, et kui ettevõtlus välja ei tule, võin ju tagasi tööle minna. See taipamine andis rahu tagasi.
6) Olles eelnevad mõtteharjutused läbi teinud, hinda igat hirmu uuesti. Kui suurt hirmu sa nüüd tunned nende ees?
7) Küsi endalt „elu lõpu küsimus“. Kujuta end elu lõppu surivoodile ja küsi, kumba sa rohkem kahetseksid. Kas seda, et jätsid proovimata, või seda, et proovisid, ükskõik, millega see lõppes?
8) Lõpetuseks küsi, mis on 3 väikest sammu, mida saaksid hirmust hoolimata soovitu nimel teha? Kellelt abi või nõu küsida või mida ette võtta? Ning siis tee need kohe ära, enne kui hirm jälle võimust võtab.
Mõttetasandilt kaugemale
Ülaltoodud harjutused toimuvad suuresti mõttetasandil. Vahel on aga meie hirmude juured sügaval alateadvuses peidus. Sellisel juhul on hea rääkida spetsialistiga, kes oskab su sügavamale viia ja seal peidus olevad hirmud pinnale tuua. Mind on selles suuresti aidanud näiteks konstellatsioon ja (holistiline) hüpnoteraapia. Coachina olen aga kasutanud loovvahendeid- joonistamist ja vabakirjutamist.
Kui oled hirmud omaks võtnud, aitab unistustele ja soovidele jõudu juurde saada visualiseerimine.
Sellest aga mõnes järgmises artiklis.
Mõnusat hirmudega sõbrunemist ja neist oma liitlaste tegemist!
Ain Mihkelson
Pilt: Quotefancy