Mõtisklusi kastisüsteemist

Ilmselt oled kuulnud India kastisüsteemist ja sellest, kuidas valesse kasti sündides oli sinu saatus suuresti ette määratud. Madalama kasti inimestel polnud asja kõrgema kasti juurde ja vastupidi.

Kastisüsteemi esialgne idee oli aga suuresti teine, enne kui inimesed selle vussi keerasid. Selle järgi oli neli viisi, kuidas inimesed said teisi teenida. Samad viisid kehtivad ka tänapäeval, isegi kui mõnes kohas on piirid kastide vahel hägusamad. Ükski neist pole teistest halvem või parem. Just nii nagu ei saa võrrelda õunapuud roosi või kartuliga, on igal kastil oma roll ja ülesanded. Selleks, et elu tervikuna oleks ilus ja õnnelik, vajame nii õunu, roose kui kartuleid.

Esialgsed neli kasti ja nende tähendus

Esimesse kasti kuulusid inimesed, kes teenisid teisi füüsilise tööga. Põllu- ja metsamehed, ehitajad, kaevurid jne.

Teise kasti kuulusid mõttejõuga tööd tegevad inimesed. Tänapäevases mõistes spetsialistid, eksperdid, ametnikud, müüjad jne.

Kolmandasse kasti kuulusid teisi tahtejõuga teenivad inimesed. Ehk siis haldamise, kaitsmise ja juhtimisega seotud inimesed, kes teisi oma tahtega suunasid ja käsutasid. Näideteks on sõjaväelased, valitsejad, õpetajad. Tänapäeval on selle grupi suurimaks esindajaks igat sorti juhid.

Neljanda kasti moodustasid vaimsuse ja usuliste õpetustega seotud inimesed. Tänapäeval on selle näiteks vaimulikud, igat masti spirituaalsed õpetajad, gurud, tervendajad ja teised spirituaalset põldu kündvad tegelased.

Kas inimesed peavad kõik kastid läbi käima?

Kindlasti mitte. Kuid mul on tunne, et iga etapp või kast valmistab sind teatud moel ette järgmiseks, olgu see siis selles või järgmises elus. Sellest jaotusest lugemine oli minu jaoks omamoodi valgustav hetk. Sain aru, et olen enda elus liikunud n-ö ühest kastist teise.

Kui vaatan enda elu peale, siis noore poisina alustasin koolivaheajal füüsilise tööga, peale kooli jätkasin jooksupoisina ehitusfirmas ja siis spetsialistina suuremates firmades. Ühel hetkel jõudsin juhi ametini, kuhu elu ise mind tugevalt suunas. Alguses ajasin küll sõrad vastu, kuid hilisem elu on näidanud, et ka see oli elus vajalik etapp. Täna ei julge ma öelda, et olen vaimujõul teenimiseni jõudnud, kuid mingi kutse ja vihje on ometi õhus, mis selles suunas näitab.

Samas olen alati imetlenud ja tundnud omajagu kadedustki inimeste ees, kes näivad elu algusest alates teadvat, mida nad teha tahavad ja teevad seda siis õnnelikult elu lõpuni. Samas kui teised käivad ja otsivad seda õiget. Sageli hakkab otsingute aeg keskea saabudes, kui senised tegevused ei paku enam rõõmu ja otsitakse välist lohutust mujalt. Olgu selleks siis (ekstreem)sport, alkohol, uued suhted või muu, mis viib tähelepanu hinges närivalt rahutuselt.

Mida see kõik minu jaoks tähendada võib?

Kui avastad ennast mõtlemas oma elu ja töö mõttekuse üle, on see ilmselt märk, et midagi pole päris õigesti. Vahel võib juhtuda, et jääme ühte etappi või kasti liiga kauaks kinni. Kuidas sellest aru saada? Lihtne testküsimus: kui palju rõõmu sa oma tööst ja elust tunned? Kui see on kümne palli skaalal alla kuue või seitsme ja sa oled oma tööd juba pikalt teinud, siis tasub süvenda ja mõelda. Tõenäoliselt ei ole rahulolematuse põhjuseks enam vilumatusest tulenev saamatus või suutmatus hakkama saada, vaid midagi muud.

Siinkohal meenub „Prohvetist“ tuntud mõte: „Kui te ei saa töötada armastuse, vaid ainult vastumeelsusega, siis on parem, kui jätate töö sinnapaika ning istute templiväravas, et võtta vastu almuseid neilt, kes töötavad armastusega. Sest kui te küpsetate leiba ükskõiksena, küpsetate te kibedat leiba, mis kustutab vaid pool inimese näljast. Ja kui te vimmaga südames purustate viinamarju, siis nõrgub teie vimmast mürki veinisse.“

Kuidas aru saada, mis on minu tee?

Kui oled harjunud ise oma elu üle mõtisklema, võta selleks aega ja küsigi endalt, mis teeks minu südame rõõmsa(ma)ks? Kuidas saaksin teisi nii teenida, et tunneksin ise rõõmu ja ka teistel oleks sellest kasu? Millised tegevused ja millised inimesed mind rõõmsaks teevad? Kus ja kuidas ma neid asju teha tahaksin?

Teine moodus on leida kogenum sõber või tuttav, kes suudab sind ära kuulata ja õigeid küsimusi küsida. Kui mõtlen tagasi enda viimase viieteistkümne aasta oluliste muutuste ja arengute peale, siis iga kord on abiks olnud keegi targem ja kogenum, kes on õigete, vahel ka valusate, küsimustega edasi aidanud. Lugedes lugusid inimestest, kes on maailmas midagi korda saatnud või eeskujuks olnud, leiab sageli kangelase kõrvalt targema nõuandja. Või siis vaata mõnda head filmi ja leiad ka sealt Õpetaja suure algustähega, kes kangelast ühel või teisel moel toetab. Üks tuntumaid näiteid popkultuurist on YodaTähesõdadest, kes Luke Skywalkeri õigele teele aitas.

Kuidas ma soovitud muutuse oma ellu toon?

Igasugune muutus, eriti veel suurem karjäärialane muutus, tekitab inimestes hirmu ja on täiesti normaalne nähtus. Esimene samm võikski olla selle hirmu teadvustamine ja aktsepteerimine.

Kui sa ei ole valmis kohe kõiki sildu põletama, pööra pilk lihtsamate võimaluste poole, kuidas enda töö huvitavamaks ja rõõmsamaks teha. Võib-olla on see mõni uus valdkond või teema töö juures, mis sind kõnetab ja inspireerib. Või on see juba olemasolevate teadmiste ja kogemuste jagamine teistega. Nii saad ennast kasulikumana ja vajalikuna tunda, mis toob ka rõõmu tagasi ning lisaks õpid ise uusi oskusi. Meenub aeg, kui hakkasin ise juhi ameti kõrvalt hakatud teiste juhtide arengu toetamisega tegelema. Olen veendunud, et see tegi mu sel hetkel paremaks inimeseks nii kolleegidele kui ka lähedastele. Ühtlasi tõi see hiljem mu praeguste liistude juurde. Muidu oleksin võib-olla siiamaani õnnetult kabinetinurgas istunud ja tundnud kurbust oma elu üle.

Mida teha aga siis, kui olemasolevat tööd täiendada või muuta ei saa ja hing annab siiski märku, et on aeg muutusteks, kuid julgust napib? Põhimõtteliselt ongi kaks valikut. Kas istuda õnnetult edasi või hakata otsima teed edasi. Enda kogemuse pealt soovitan pöörduda mõne hea coachi või mentori poole – mina olen iga kord nende abil elus edasi saanud.

Lõpetuseks veidi naljakas kogemus. Ühel hetkel, olles liiga pikalt venitama jäänud muutustega enda tööelus, hakkas unenägudes korduma motiiv, kus jäin hiljaks või millestki maha. Enamasti olid need lennukid ja laevad, vahel ka rongid. Ei osanud sellest midagi arvata, kuni hea kolleeg küsis, et millest sa oma elus oled maha jäämas, kuhu sa oled hiljaks jäämas? Siis sain aru, et alateadvus ise andis mulle märku: kuule, mees, aitab juba küll ja tee oma muutus ära. Peale muutusi kadusid ka need unenäod.

Millest Sinu unenäod Sulle räägivad?

Ain Mihkelson

Artikkel ilmus 05.04.19 Edasis.


Posted

in

by