Mis oleks, kui räägiks päris asjdest?

Poliitika, seks ja vaimsus – kolm tabu, millest tööl justkui ei sobi rääkida.

Ometigi näitavad teadusuuringud, et vaimsusega tööl arvestamine mõjub vägagi positiivselt. Nii töötajale kui tööandjale.

See annab suurema rahulolu töö ja eluga, parema tervise ja tugevama tööle pühendumise. Mis omakorda on aluseks efektiivsemale tööle ja jätkusuutlikule tegutsemisele.

Mulle tundub see loogiline. Kui inimene saab olla tema ise, tunneb end tööl hästi ja näeb tööl tähendust, annab ta endast parima.

Autentsus on üks isejuhtivate edukate organisatsioonide vaaladest, milllel need püsivad. See on võimalus olla tööl selline nagu sa oled, ilma maskideta. Vaimsus on aga üks oluline osa inimesest, mida ei saa maha salata.

Miks me ei räägi nii olulisest teemast?

Mul on tunne, et üheks põhjuseks on oskamatus vaimseid teemasid käsitleda. Eriti veel kui inimesel endal puudub kogemus. Teine põhjus on ebakindlus – vaimsel teel liikumine on alguses hirmutav. Saati siis sellest kolleegidele rääkimine, kes ei pruugi mõista. Kolmas põhjus – seda peetakse natuke uhhuu teemaks, mis puudutab vaid väheseid.

Ometigi 2015a uuringu järgi uskus 90% eestlastest , et kõik hea ja halb, mida elu jooksu teed, tuleb aja jooksul tagasi. 80% uskus, mõnedel inimestel on võime tulevasi sündmusi ette näha jne. Ehk siis suurem osa eestlasi usub midagi ebaratsionaalset.

Seda tähtsam on juhi või teejuhi (mentor, coachjne) roll inimese arengu toetamisel.

Mis asi on spirituaalne intelligentsus?

Eile heitsime jhutidele ja mentoritele suunatud töötoas sissejuhatava pilgu vaimse tarkuse ehk spirituaalse intelligentsuse (SQ) teemasse. Mis see on ning kuidas seda käsitleda tööl juhi, mentori ja coachina.

Kõige lihtsamalt võiks SQ’d kirjeldada kui mõistuse ja südame ehk empaatia ja elutarkuse (wisdom) kooskõla või tasakaalu. Kui üks neist puudub, oled nagu ühe tiivaga lind. Laperdad mööda maad, enda ja teiste tegelikku potentsiaali rakendamata.

Heaks sissejuhatuseks teemasse on Cindy Wigglesworthi raamat “Spirituaalne intelligentsus”. See annab süsteemse ülevaate, millega tegu ja miks oluline. Lühikokkuvõtte tema käsitlusest leiad siit.

Üks juht kirjeldas oma dilemmat värvikalt: kuidas selle teema olulisus ka “raudhammastega juhtidele” enda teamis selgeks teha? Kudias aidata neil aru saada, et see mõjutab inimesi, aitab luua tähendusliku keskkonna ja lojaalsema meeskonna?

Üks tõdemus oli, et sundida ei saa kedagi, inimene peab ise selleni kasvama. Küll aga saab tegeleda endaga, ehk enda teadlikkust ja kindlust sel teemal kasvatada. Olgu siis üksi või koos teistega. Koos on küll lõbusam ja tõhusam, kui on äge kamp.

Nii tänan ka mina kõiki töötoas osalejaid!

PS. Võib juhtuda, et teen uuel aastal veel mõne sellise töötoa. Kui sul on huvi, anna mulle otse märku.

Autor: Ain Mihkelson