Veidi kõikudes ajab ta end püsti, teeb ebaleva sammu ja kukub potsti istukile. Uus katse, sama tulemus. Ja nii palju kordi, enne kui tulevad välja juba kaks sammu. Vanemad pakatavad uhkusest ja plaksutavad rõõmsalt käsi.
Aju on äärmiselt kohanev organ, muutudes rohkem kui ükski teine organ inimese kehas tema elu jooksul. Amanda Blake tutvustas WBECS’il teadlaste ajuga seotud viimaste uuringute tulemusi. Eelkõige neuroplastilisust mõjutavaid elemente, mille saad enda hüvanguks tööle panna.
Kuidas muutustele jõudu juurde saada?
Kui tahad enda soovitud muutusele (näiteks uus käitumismuster või kasulik harjumus) jõudu juurde saada, siis on abi järgmisest:
- Suhted– veeda aega koos inimestega, kellel on juba vajalik oskus/käitumismaneer/suhtumine olemas. Neilt saad nii innustust kui võimaluse kopeerida seda, mis toimib. Veel parem on, kui paned nemad end “kontrollima”.
- Emotsionaalne seotus– tugevad emotsioonid vabastavad neurohormoonid (dopamiin, adrenaliin), mis toetavad õppimist. Mõtle, miks sa seda muudatust ikkagi soovid, kuidas see sinu elu mõjutab, miks see on sinu jaoks tähtis.
- Tähelepanu– see millele keskendud, muudab sind ka füüsiliselt. Pane tähele, mida oma kehas tajud, kui uuel soovitud viisil käitud või tegutsed. Kus see tunne on, milline see on, kuidas see liigub?
- Kaartide segamine– uute harjumuste ja käitumismustrite loomine võtab aega ja energiat. Samal ajal kui uusi ühendusi lood, pead vanad tükkhaaval maha lammutama.
- Tunneta kogemuslikult läbi, kuidas vana harjumus/muster sinu kehas toimib;
- Märka, kuidas uus harjumus/muster sinu kehas tundub;
- Tunneta läbi, mis on nende kahe erinevus;
- Harjuta nende kahe vahel ümberlülitumist;
- Loo endale võimalus uut käitumist ohutus keskkonnas praktiseerida. Nii kaua, kuni see on sinu “lihasmälus”.
- Seejärel integreeri see enda igapäeva ellu.
- Liikumine– käitumislik õppimine toimub kõige paremini läbi liikumise ja kogemusliku tunnetamise. Just nii nagu sa jalgrattaga sõitma õpid või laps käima õpib. Võid näiteks proovida liikumist laisast, edasilükkavast kehahoiakust toimekasse ja tegusasse kehahoiakusse (ning selles hoiakus midagi kasulikku teha). Või lasta mõnel asjal maha kukkuda, kui tahad millestki emotsionaalsest lahti lasta, ning jälgida teadlikult, mis toimub sinu kehas sel ajal.
Kui see kõik tundub liiga keeruline, tee nii nagu maailma parimad õppijad- väikesed lapsed. Harjuta rõõmuga, kergelt, mänguliselt, jooksujalul, väikeste sammude haaval, omasuguste seltskonnas, ilma muretsemata, mida teised arvavad ja tähele pannes, mis toimub sinu sees.
Või siis võta ühendust mõne hea coachiga, kes saab sind toetada selle praktikasse viimisel.