Mida teha, kui negatiivsed emotsioonid löövad üle pea kokku ja vahel annad ise veel hoogu juurdegi? Nii et pärast on endal kehva olla ja mõtled, oli nüüd seda jama vaja.
Enne tõsisemasse teemasse minekut nautisime positiivseid emotsioone Valgehobusemäel. Nii mõnegi jaoks oli viimasest kelgutamisest möödas aastaid või isegi aastakümneid ja rõõmu oli oi kui palju.
Seejärel vaatasime juba lähemalt:
- Millised on baasemotsioonid ja milliseid “vahvaid” kombinatsioone nad võivad moodustada;
- Miks nad tegelikult kasulikud on (olnud) ja kuidas neid paremini nii endas kui teistes ära tunda?
- Kus kohas nad ajus tekivad ja miks nende teket ära hoida on üsna raske ülesanne?
- Mida teha, kui tunned, et asi hakkab käest ära minema?
Mõned lihtsad vanaemade nõuanded viimasele küsimusele vastuseks:
- Hinga sügavalt sisse, hoia hinge kinni ja hinga aeglaselt (kauem kui sisse hingasid) välja, tähelepanu hingamisel hoides. Nii mitu korda, kuni tunned, et oled keskmes tagasi.
- Kui see ei aita, eemaldu võimalusel emotsiooni tekitavast keskkonnast. Üks hea jalutuskäik värskes õhus on alati abiks.
- Kui oled maha rahunenud, oled palju paremas seisukorras konflikti lahendamiseks. Siin ei kehti ütlus, et rauda tuleb taguda, kuni see on punane- tegelikult käitu vastupidiselt.
Oluliselt tähtsam on aga tugevdada enda “immuunsüsteemi” negatiivsete emotsioonide eest kaitseks. Need külastavad sind palju vähem kui:
- Oled hästi välja puhanud ja kõht on kenasti täis;
- Suudad enda alati keskmesse tagasi tuua- isegi lühike (10min) igapäevane meditatsioon on suuresti abiks;
- Laadid end regulaarselt positiivsete emotsioonidega- korras peresuhted, looduses viibimine, sõpradega millegi laheda tegemine, loomingulised tegevused jmt on igati abiks;
- Tead, kes sa oled ja mida sa teed;
- Viid end teiste aitamise lainele- sellel olles tunduvad paljud isikliku elu mured naeruväärsed.