Hästi elatud elust ehk ihust, hingest ja vaimust

Küsimus hästi elatud elust võib tõusta vähemalt kolmel puhul:
1) Sinu elus on stabiilsust ja turvalisust liiga palju ehk elu tundub igav;
2) Rahutus hinges annab märku, et aeg on muutusteks küps ;
3) Elu on kaoses ja ei tea enam, mida teha.

Teekond hästi elatud eluni

Tinglikult võiks inimese teekonna jagada kolme etappi:

1) Ihu ehk noorpõlv

Noorest peast õpime elama ja materiaalses maailmas hakkama saama. Käime koolis, läheme tööle, loome pere, kodu jne. Vanasti öeldi: neljakümnendaks eluaastaks lood endale materiaalse baasi, millele ülejäänud elu toetuda. Tänapäeval tuleb see osadel varem, osadel hiljem.

2) Hing ehk “keskea kriis”

Kolmekümnendates tekib elus kõik saavutanud inimestel küsimus “kuidas edasi?”. Osad teevad läbi nn hinge pimeda öö, kus kõik senine tundub mõttetu ja tühine. Minul kadus selle käigus eluisu ja värv elust. Tajusin esimest korda nii sügavat tühjust hinges. Osad püüavad sellest välja pääseda välise abil: uus töö või kaasa, sportauto või tsikkel, ekstreemsport või spordiga liialdamine. Kõik, mis vähegi tähelepanu välisele viib ja annab puhkust hinges toimuvast tormist. Paraku see moodus aga kestvat hingerahu ei anna.

Kuidas sellest välja saab?

Elu on näidanud, et aitab endas uue selguse loomine. Uue sügavama/kõrgema tasandi leidmine elule. See ei tähenda, et pead kohe uue töö otsima. Pigem tuleb leida uus tähendus ja uued kihid oma töös ning elus.

Mind aitas 2009-2010 kriisist välja üks sügavuti minev retriit Peep Vainu juhendamisel. Seal küsisin vist esimest korda elus, kes ja milline ma tegelikult olen? Veelgi olulisem, kes ning milline ma olla tahan? Mida ma tegelikult elus saavutada tahan? Mis on mulle elus oluline? Mida ma usun enda ja elu kohta? Mis on nendest uskumustest piiravad ja kuidas need toetavatega asendada?

Olles keskeakriisist edukalt läbi tulnud, leiab inimene end justkui uuest maailmast. Elu tundub uuesti värviline ja kõigel on uus, sügavam mõte. Tagasi tulevad elujõud ja tegutsemisrõõm. Inimene ahmib endasse uusi kogemusi, teadmisi ja õpetusi. Vahel vahetab inimene ka ametit ja/või leiab uued hobid ning suunad oma elus.

Paljud jõuavad selles etapis ka vaimsete otsingute ja õpetuste juurde. Neist on abi, kui leiad endale sobivad õpetajad ja teekaaslased. Need on ühtlasi sissejuhatuseks järgmisse, vaimu etappi.

3) Vaim ehk “Sinu tahtmine sündigu”

Just siis, kui tundub, et nüüd on elu lõpuni kõik hästi, võib tabada uus kriis. Minul algas see 2018, kui tekkis nii suur ja sügav igatsus, mida ei osanud isegi sõnadesse panna. Coachiga kohtudes leidsin endast aga esimese vihje veel kõrgemast tasandist. Sellest hoolimata hakkas elu kuhtuma ja värvid ning elurõõm kadusid. Kulmineerudes 2020 koroonakriisiga, mil kogu maailm seisma pandi.

See viis mu kevadel loodusesse, kust tulin tagasi enda jaoks ebaloogilise mõttega uuesti ülikooli minna. Sedakorda Tartu Ülikooli, religiooniuuringutesse. Lootsin senistele vaimsetele kogemustele ja õpetustele teaduspõhise vaate ning süsteemi saada. Tegelikult sain veelgi rohkem. Sain teada, kui oluline on nn vaimne tahk inimese vaimsele tervisele. Nägin, kui tugevalt see kõiki mõjutab ja kui põhjalikult on seda teaduses uuritud. Samas nägin ka kui vähe sellest ikkagi sügavamal, kogemuslikul tasandil teatakse. Tartus õpingute lõpetamiseks kirjutasin magistritöö spirituaalse intelligentsuse teemadel. Tartu seiklusest saad siit lisa lugeda.

Kui teises eluetapis teeb inimene, mida hing igatseb, siis viimane etapp läheb veelgi kaugemale. Maslow lisas enne surma vajaduste püramiidile kuuenda tasandi, inglise keelse nimega “self-transcendence“. See viitab tasandile, kus inimene annab ennast millegi suurema teenistusse. Küsimus ei ole enam selles, mida inimene ise tahab, vaid mida Elu temalt tahab. Kristlased viitavad Jeesusele, kes ütles “Sinu tahtmine sündigu”, kui küsimuse all oli tema ristile minek. Niivõrd suur oli tema usaldus ja allumine kõrgemale tahtele.

Kuidas aru saada, mida vaim minust tahab?

Sellel tasandil toimimiseks on vaja vähemalt kolme asja:

1) Oskust ja võimekust märgata vaikseid signaale, mida vaim sulle saadab. Minul on need niivõrd õrnad mõttevilksatused, et neid on äärmiselt kerge mitte märgata või tõsiselt võtta. Need on justkui õrn liblikapuudutus vastu sinu “vaimset ihu”. Vahel võivad need tunduda täiesti ebaloogilised, nende tähendus ja tähtsus selgub sageli hiljem. Vastuse saamiseks on oluline esitada küsimus ja siis lasta sellest “lahti“, et vastus saaks ise tulla. Vastus tuleb mitte laua taga pingsalt mõeldes, vaid sageli meelevaldsel ajal või kohas. Hetkedel, kui teed midagi muud – looduses, sportides, koristades, unenägudes vmt.

2) Ruumi ja aega, et saaksid neid sõnumeid märgata ja nende järgi tegutseda. Kuulsin vastust ühelt elupõliselt pastorilt küsimusele, kuidas tema oma ametini jõudis: “Jumalaga ei vaielda.” Tänapäevases keeles võib seda nimetada puhtaks teadvuseks, kust sa sõnumeid saad. Ükskõik, kuidas sa vaimu tasandit nimetad, oluline on neid sõnumeid tõsiselt võtta ja teha, mis tuleb. Nii hakkad neid signaale rohkem märkama ja liigud ainult mõistusepõhisest elust puhtamal tasandil tegutsemisele.

3) Toetavaid inimesi enda ümber. Uut moodi tegutsemine võib alguses tunduda võõras ja hirmutav. Eriti kui oled oled süsteemse ja ratsionaalse maailmavaatega. Elu lõpuni usaldamine nõuab omajagu julgust, vähemalt minult on nõudnud. Nii on abiks, kui su kõrval on keegi, kes on midagi sarnast ise kogenud. Tema oskab toetada nõu ning edasi viivate küsimustega.

Kokkuvõte

Kõik inimesed ei pruugi kõiki kolme etappi läbi teha. Mõnedel läheb “lihtsamalt” ja nad piirduvad vaid esimese ja/või teisega. Kui aga hinges on rahutus ja/või vaim kutsub, tasub endalt tõsiselt küsida, mis värk on? Küll su hing ja vaim sulle märku annavad, kui sa vaid annad ruumi vastustel kerkida ning neile ka vastad.

Ilusat hästi elatud elu kõikidele!

Autor: Ain Mihkelson, lugu ilmus esmalt Edasis 18.05.2024.


Posted

in

by