Lahendusekeskne coaching

Mis kasu ma sellest saan?

Lahendusekeskne coaching toetab sind või su meeskonda oma unistuste ja eesmärkideni jõudmisel.

Keskendume lahenduste leidmisele ja konkreetsetele tegevustele soovitu saamiseks. Enne teeme kindlaks, miks ja kui palju sa soovitut tahad- nii võid olla kindel, et liigud enda jaoks õiges suunas.

Tavaliselt saavad inimesed:

 • Selguse, mida ja miks nad tahavad (isegi kui nad alguses ei tea, mida täpselt tahavad).
 • Tegevusplaani ja konkreetsed sammud soovituni jõudmiseks.
 • Kindlust, julgust ja energiat soovitu teoks tegemiseks.

Teiste lood:

“Ainiga kohtusin esimest korda 2017.a maikuus, ühe ühingute juhtide ühiskoolituse raames. Tema sündmuse läbiviimise metoodika raputas kusagilt alateadvuse sügavusest välja mõtteid, mille olemasolust ma isegi ei olnud teadlik. Esmakohtumisele järgnenud juunikuul kutsusin Aini meie väikese ühingu suveseminarile mõttetundi juhtima ning selle käigus suunas ta meid loovtegevuse kaudu kujundama pilti oma unistustest. Kasutasime selleks vanu ajakirju, kääre ja liimi. Kuidagi tekkis minu pildile muuhulgas tundmatusse viiv laudadest tee ning sõnad  „Leida üles kaotsiläinud töörõõm“. Kuskohast see siis nüüd tuli? Olin pärast koondamist oma unistuste töökohalt võtnud vastu pakkumise käivitada üks veidi räbalas seisus olev meeskond. Kogu valdkond oli minu jaoks uus, palju oli õppida ja kohaneda, oli palju positiivset ja negatiivset stressi.

Kui Ain pakkus mulle individuaalseid coachingu-kohtumisi ühingujuhtide ühiskoolituse projekti raames, ei osanud ma isegi ette kujutada, mis mind ees ootab. Ma ei olnud varem kuulnud coachingust, saati siis selliste loovate meetodite kaudu teemasid arutlusele võtnud. Esimese kohtumise jooksul said sõnastatud unistus luua oma sotsiaalne ettevõte ja arendada Eestis siin senitundmatut valdkonda. Sõnastasin ka eesmärgi alustada 10 kuud pärast meie esimest kohtumist ning senini samme ette valmistada. Väga üllatav oli see enesekindlus, mille ma kohtumiselt kaasa sain ning veel üllatavam oli, et olles saanud Ainilt julgustust oma ideele, tegin esimese kõige raskema sammu juba enne meie järgmist kohtumist augustis 2017. Seejärel läks kogu vanker peadpööritava kiirusega veerema – märtsis 2018 sain Eesti Töötukassast positiivse otsuse esitatud ettevõtluse alustamise toetuse taotlusele ning Koduhospiits OÜ sai loodud. Olime Ainiga käsitlenud teemasid alates äriplaani koostamisest kuni personali värbamise ja raamatupidamiseni, turundusest kuni müügihinna kujunemiseni, päevaplaanist kuni kontori sisustamiseni. Ain juhtis mind läbi minu mõtterägastike, aitas hajutada hirme ja julgustas igal sammul. Täna, 2 aastat vanas meeskonnas töötab 18 inimest ning meil on väga head koostööpartnerid. Sõna liigub – meid soovitatakse ja kliendid, kelle elus ei ole just kõige rõõmsam aeg, leiavad meid üles ning saavad tuge.

Kui ma mõtlen sellele, kus oleksin ilma Aini coachingule, on vastus: mitte kusagil. Usun, et selles ametis, millest ma lahkusin oma meeskonna ja teenuse loomiseks, oleksin ma tänaseks läbi põlenud – see ei olnud töö, milles oleks olnud töörõõmu nii palju, et tasakaalustada tööstressi. Kasutada loovmeetodeid inimeste alateadvusest nende unistuste ja soovide välja toomiseks on oskus, Ain on coachina sellel teel delikaatne ja taktitundeline teejuht.

Soovitan Aini kui teejuhti neile inimestele, kellel on oma töös või hariduses vastuseta küsimusi või kes otsivad kaotsiläinud töörõõmu. Ta näitab kätte teeotsa, olgu see siis pikk ja sirge sillutatud maantee või väike vaevumärgatav metsarada. Ta aitab teha esimesed sammud sellel valitud teel ning koostada matkakoti, mille abil saab alustada teekonda sihtpunkti. Vahva on!”

Kristi Luksep, Koduhospiits OÜ asutaja ja tegevjuht

Kuidas ma tean, et sa seda oskad?

Esimene mentorikogemus pärineb mul aastast 2010. Järgnevatel aastatel läbisin hulga Eestis tehtud koolitusi ja praktiseerisin erinevate juhtidega suurtest ettevõtetest.

Lahendusekeskuse coachi väljaõppe sain maailma suurimast coache koolitavast Erickson International’ist 2015-2016.

Transpersonaalset coachingut, mis viib veel sügavamale, õppisin aastatel 2016-2017 Institute of Human Excellence’s.

Hiljem olen end täiendanud erinevate rahvusvaheliste koolitajate käe all.

Tänaseks olen töötanud üle 100 erineva juhi ja meeskonnaga. Oman rahvusvahelist coachi sertifikaati, mis kinnitab minu professionaalseid oskusi.

Muuhulgas olen nomineeritud Raplamaa aasta koolitajaks 2018 ja 2019 Raplamaa koolitaja tiitli tagasihoidlik omanik.

Enda tugevuseks pean sügavamat ja laiemat maailma tunnetust, mis on pärit nii kaasaegsest teadusest kui üle maailma korjatud iidsetest õpetustest. Seeläbi saan valida iga inimese ja meeskonna jaoks sobivaima lähenemise, et jõuda soovitud muutusteni.

Coaching- millal aitab?

Olen töötanud väga erineva tasandi küsimustega- alates oma elu paremaks muutmisest kuni suurte muutuste elluviimiseni isiklikus või tööalases elus.

Kõige olulisem- tegu olgu sinu jaoks piisavalt olulise teemaga, et selle nimel töötada. Coachina saan sind toetada teeotsa üles leidmisel, kindluse saamisel ja teekonna alustamisel oma eesmärkide suunas liikumiseks.

Mulle endale südamelähedasemad valdkonnad:

 • Nii enda kui teiste elu paremaks muutmine;
 • Eneseteostus ja vaimne areng;
 • Meeskondade inspireerimine ja suurepäraselt kokkumängima saamine;
 • Enesekindluse ja julgusega seotud teemad;
 • Tasakaalu loomine inimestele ja meeskondadele olulistes valdkondades;
 • Õnnelikuma elu loomine nii kodus kui tööl.

Palju aega ja raha investeerima pean?

Ühe kohtumise kestvus on sõltuvalt inimese tüübist 1-1,5h.

Kohtumiste arv sõltub teema/küsimuse keerukusest ja konkreetsest inimesest. Üldjuhul kulub 6 või enam kohtumist, kuid vahel piisab ka kolmest korrast. Üldiselt on 6 kohtumist alustuseks paras.

Kohtumise hinnad:

Ärikliendid: 270EUR+km üks kohtumine

Erakliendid:

Valid kohtumise hinna ise vastavalt enda võimalustele:

 • Sul läheb elus väga hästi ja saad teisigi toetada- 240eur;
 • Saad oma eluga kenasti hakkama- 170eur;
 • Rahaliselt on su elus pisut kitsas, kuid saad hakkama- 120eur.

Tahan ka paremat elu!

Helista (+372 50 19 580) või kirjuta Ainile ja saame üle täpsustada, kas sinu küsimuse või teema puhul saan sulle kasulik olla. Kõne ei kohusta sind millekski.

Kui teema tundub sobima, räägime täpsemalt, mis ja kuidas. Vajadusel saan soovitada sulle teisi paremini sobivaid coache või mentoreid.

Kellele lahendusekeskne coaching sobib?

 • Kui sa ei tea, mida tahad aga tead või tunned, et vajad midagi;
 • Kui sa tead, mida tahad aga ei tea, kuidas seda saada;
 • Kui sa tead, mida tahad ja kuidas seda saada, aga ometigi ei saa liikuma;
 • Kui sa oled valmis ka tegutsema, mitte ainult rääkima.

Kellel ei ole coachist abi?

 • Kui sul on mõni sügavam/suurem psühholoogiline või füüsiline probleem. Sellisel juhul on parem pöörduda sobiva spetsialisti poole.
 • Kui sa vajad väga spetsiifilist teadmist valdkonnas, millega sul endal kokkupuude puudub- a la finants- või maksude optimeerimise alast nõu. Sellisel juhul pöördu parem vastava eksperdi/konsultandi poole.
 • Kui sulle tundub, et keegi teine võiks sinu eest asjad korda teha.

Mida coach teeb?

Välja näeb see kui ports küsimusi ja erinevaid loomingulisi tehnikaid, mis aitavad leida just sulle sobivad vastused.

Ma pole veel näinud ühtegi inimest, kellel puuduks sisemine tarkus ja vajalikud ressursid oma elu paremaks muutmiseks.

Mille poolest erineb coach mentorist?

Coach töötab ainult kliendi seest tuleneva tarkuse ja ressurssidega.

Mentor jagab vajadusel lisaks ka enda kogemust ja teadmisi.

Kuidas ma tean, et saan, mida vajan coachingust?

Mulle on öeldud, et koos oleme jõudnud selgusele enda (vahel peidetud) unistustes ja soovides. Inimesed on saanud tagasi tasakaalu, meelerahu ja rõõmu, õiges suunas liikuma ja head tegutsemisenergiat soovituni jõudmiseks.

Kõik, kes on uute taipamiste najal tegutsenud, on jäänud rahule toimunud muutustega oma elus. Olen näinud palju inimesi, kes on enda ja teiste elu coachingu toel paremaks muutnud.

Oma töös lähtun praktikas kinnitust leidnud meetoditest ja ICF’i eetikareeglitest.

Lühidalt tähendab see, et:

 • Lepime kliendiga kokku oodatud tulemuse;
 • Juhul, kui kliendi poolt oodatu vajab mõne teise spetsialisti poole pöördumist, suunan ta edasi;
 • Jälgime edenemist- kui meie koostöö ei toimi, siis kas muudame koos töötamise viisi või lõpetame koostöö ära.

Mis on lahendusekeskse coachingu sisemuses?

 • Lahendusele ja tulevikule suunatud:
  • Eesmärk on saavutada soovitud muutus inimese või organisatsiooni elus.
  • Coaching ei lähe minevikku probleemi põhjuseid otsima vaid keskendub tuleviku loomisele.
 • Süstemaatiline:
  • Põhineb Ph.D Marylin Atkinsoni poolt aastakümneid tagasi välja töötatud mudelil, mida on sellest ajast saadik lihvitud paremate tulemuste saavutamiseks.
  • Vaatab klienti ja teda ümbritsevat kui tervikut, saavutamaks eesmärgid just kliendile sobival moel, kasutades selleks ka Rober B Diltsi muutuste loogiliste tasandite mudelit.
  • Põhineb Milton H Ericksoni töödel ning tal on tugev ühisosa NLP’ga (Neuro Lingvistiline Programmeerimine) jõu ja energia saamiseks, et muutused ellu viia.
  • Kasutab nii aju paremat poolkera loovust nõudvate ülesannete (n. uute võimaluste ja lahenduste leidmine) lahendamiseks kui ka vasakut poolkera ratsionaalsust nõudvate ülesannete jaoks (n. tegevusplaanide loomine, riskianalüüs jmt).
 • Kliendikeskne:
  • Toetub kliendi sisemistele ressurssidele ja oskustele, võttes arvesse konkreetse kliendi väärtused ja olemuse.
  • Aitab leida lahendused ja võimalused, mis sobivad just konkreetse kliendi vajadustega.
 • Tegevusele suunatud:
  • Aitab leida kliendile sobivad sammud soovitud muutuse ellu toomiseks.
  • Aitab kliendil üles leida vajaliku jõu ja kindluse sammude ellu viimiseks.
 • Kliendi vastutus:
  • Võtta aega, et välja uurida, mida ta tegelikult tahab ja vajab ning vastavalt sellele püstitada enda arengut toetavad tähenduslikud eesmärgid.
  • Olla pühendunud püstitatud eesmärkidele ja visioonile ning tegutseda vastavalt kohtumiste käigus endale lubatule. Vajadusel katsetada erinevaid uusi lähenemisi ja käitumisi.
  • Tulla kohtumistele ette valmistunult (teemaga, mida konkreetselt sel korral arutada) ja õigel ajal.
  • Võtta vastutus enda otsuste ja saavutatud tulemuste eest.
 • Coachi vastutus on toetada klienti:
  • Kliendi teadlikkuse laiendamisel
  • Täpsete ja saavutatavate eesmärkide püstitamisel;
  • Eesmärkide saavutamiseks vajalike tegevuste määratlemisel;
  • Vajaliku toetuse ja ressursside määratlemisel ning leidmisel.

Mis põhimõtetest lahendusekeskne coaching lähtub?

See tugineb järgmistele minu endagi elus kinnitust leidnud põhimõtetele:

 • Inimestel on kõik vajalikud ressursid edu saavutamiseks;
 • Iga inimese käitumise taga on positiivne kavatsus;
 • Inimesed teevad alati parima võimaliku otsuse;
 • Kõik on ok- keegi ei ole katki või vale/halb;
 • Muutus on loomulik ja vältimatu

Mis see lahendusekeskne coaching kokkuvõttes  siis on?

Minu jaoks on see üks lahe kokteil, mis sisaldab:

 • veidi maagiat uute lahenduste ja võimaluste leidmiseks;
 • ratsionaalsust reaalsete sammude tegemisel unistuste ja soovitu saavutamiseks;
 • jõudu ja head energiat teel püsimiseks.

Minu senisest karjäärist.

Kuni juunini 2015 töötasin Swedbankis, sellest  14 aastat juhina. Põhitöö kõrvalt tegutsesin viimased 5a mentorina, aidates juhte erinevate juhtimise ja enesearenguga seotud küsimustega.

Alates 2013. a olen vedanud juhtide isikliku arengu programm, mis on väga hea tagasiside osaliseks saanud nendes toimunud sügavamate muutuste tõttu.

Kuna inimestel kasvada aitamine on minu tegelik kutsumus, otsustasin sellest teha oma põhitöö.

Alates 2015. aastast töötangi elukutselise mentori ja coachina nii individuaalselt kui meeskondadega.

Millel minu teadmised põhinevad?

Erinevaid allikaid on palju, kuid minu jaoks olulisemad on:

1) Ligi 14a juhikogemus Swedbankis ja 5a mentorikogemus on pakkunud hindamatu väärtusega kogemusi ja teadmisi inimeste käitumisest ning motivaatoritest. Seda nii enda vigade ja õnnestumiste kui ka teistelt õppimise näol.

Ain Mihkelson Professional Coach Certificate
Ain Mihkelson Professional Coach Certificate

2) 2015 sügisest – 2016 veebruarini õppisin Erickson International’i lahendusekeskse coachingu programmis the Art and Science of Coaching. See on andnud mulle oluliselt sügavama ja laiema pildi coachingust ning suurepärase “tööriistakohvri” täis erinevaid meetodeid ja tööriistu, millega kliente päriselt ja püsivalt aidata.

3) Veel sügavama teadmise inimvaimu toimimise kohta ja metoodika sellega töötamiseks sain Institute of Human Excellence transpersonaalse coachingu kursuselt 2016 dets- 2017 jaanuaris.

4) Viimastel aegadel olen saanud lähemalt uurida ja kogeda nii idamaade kui erinevate põlisrahvaste maailmavaadet ja tarkusi. Neid kogemusi ja teadmisi saan kasutada sügavamale minekuks, kui tavapärased tehnikad võimaldavad.

5) Fontese mentorite väljaõppeprogramm 2013. aastal ja Swedbankis läbi viidud mentorprogrammid 2012-2015. Seda nii teooria kui saadud praktika pärast.

6) Juhtide isikliku arengu programmid kogenud juhtidele, mida olen vedanud alates 2013. aastast. Need on andnud teadmisi, kogemusi ja kindluse, et mind huvitavad teemad ja teadmised on olulised ka teistele.

7) London Business School, kust sai alguse suurem huvi inimkäitumise ja meid mõjutava vastu.

8) Suuremahulisem lugemine ja koolitused inimeseks kasvamise teemadel- otsustus- ja käitumispsühholoogia, filosoofia, religioon, eneseareng jmt.

Miks ma arvan, et olen õige inimene teisi aitama?

Hea tagaside teistelt annab kindlust, et teen õiget asja ja et sellest on präiselt ka kasu. Abi on ka minu natuurist- mulle meeldib keerulisemate küsimustega laiemalt ja sügavamalt tegeleda ning esitada küsimusi, mis lahenduseni viivad.

Mulle on öeldud, et toon inimestesse tagasi tasakaalu, meelerahu ja rõõmu, aitan õiges suunas liikuma ja annan head tegutsemisenergiat.

Enda tugevuseks pean sügavamat ja laiemat maailma tunnetust, mis on pärit nii kaasaegsest teadusest kui üle maailma korjatud iidsetest õpetustest. Seeläbi saan valida iga inimese ja meeskonna jaoks sobivaima lähenemise jjõudmaks soovitud muutusteni.

Miks ma mentori ja coachina tegutsen?

Kahel põhjusel:

See tundub olema kõige kindlam viis inimeste päriselt ja kestvalt aitamiseks.

See pakub mulle siirast rõõmu, kui näen, kuidas inimesed saavad enda unistuste ja eesmärkide poole liikuma. Tean siis, et minust on inimestele ja kogukonnale tegelikult ka kasu olnud.

Millesse ise usun?

Usun enda peal läbi proovitud lahendustesse. Mulle imponeerib idamaade ja põlisrahvaste filosoofia, mis lähemal uurimisel tabab maailmas toimuvat paremini, kui kunagi arvatagi oskasin.

Usun, et ilma eesmärgita elu on rahutu (pool)elu ning mõtlemine ilma tegevuseta ei vii kuhugi, nagu ka vastupidi.

Usun, et igal ühel on elus omad eesmärgid, mis elukaare jooksul muutuvad. Nooremasst peast eneseteostus ja pere, välised saavutused, elu teises pooles pöördutakse üldjuhul sisemise kasvamise ja suurema heaolu loomise suunas.

Kuidas end vormis hoian?

Ain-Mihkelson-ICF-ACC-certificate
Ain-Mihkelson-ICF-ACC-certificate

Professionaalselt aitavad mind vormis hoida ja areneda:

 • International Coaching Federation- maailma suurim elukutseliste coachide
  kogukond;
 • Eesti Mentorite Koda, kus tegutsen ka juhatuse liikmena;
 • Coaching ja mentorlus ise, eriti kokkupuude inspireerivate klientidega.
 • Erinevad temaatilised koolitused, töötoad, konverentsid jmt

Vaimu aitavad vormis hoida igapäevane lugemine (nii teaduslik kui ilukirjandus), erinevad koolitused ja joogapraktikad.

Füüsiliselt annavad vastupidavust jooks ja suusk, särtsu lisavad lumelaud ja lohesurf.

Võta minuga ühendust:

Kui sul on veel küsimusi, helista (+372 50 19 580) või kirjuta Ainile ja saame täpsemalt rääkida.