Targa juhi programmil joon all

Mis on ühist rabalaukas ujumisel, indiaani püstkojal ja tänapäevasel juhtimismudelil? Õige vastus – nii lõpetasime Targa juhi arenguprogrammi. Ujusime laukas ja „lõpueksami“ tegime lõkke ääres juhtimismudeleid ja maailmavaadet tutvustades.

Targa juhi programmi lõpueksam

See oli üks äge teekond, täis erinevaid harjutusi, mõtlemisi ja jagamisi. Liikusime erinevates keskkondades ja viisidel ning kasutasime nii loovat kui ratsionaalset mõtlemist. Iga korraga kasvasime grupiga järjest tugevamalt kokku ja lauale tulid teemad, millest tavaliselt ei räägita.

Mida osalejad kokkuvõtteks ütlesid?

Liitusin Targa Juhi Programmiga 2019 aasta sügisel ning peamiselt ajendas liituma asjaolu, et olin 2019 aasta suvel asunud värskelt juhipositsioonile.

Ma siiralt soovitaksin seda programmi kõikidele juhtidele, sest 8 kohtumise peale leiab igaüks endale midagi eluteele kaasa võtta.

Lisaks teoreetilistele juhtimismudelitele ja lähenemistele sain väga palju uusi teadmisi just iseendast – iga juht on lõpuks ikkagi iseenda nägu ning seetõttu oleks eriti värsketel juhtidel äärmiselt oluline kõigepealt aru saada, millised juhid/inimesed nad on.

Tuleks ikkagi meeles pidada, et me paneme igale juhile vastutuse teiste inimeste arengu, motivatsiooni ja tegelikult ka vaimse ja füüsilise tervise osas. Seetõttu on oluline, et juhid oleks tasakaalukad ja mõistvad ning seda sain mina antud programmist kohe kuhjaga.

Teisalt ei puudu ka arutelud, mis käsitlevad konkreetseid juhtimissituatsioone, meetodeid, kooslahendamist (kovisioon) ja raskeid juhtimisotsuseid.

Viimane kui mitte vähem oluline ei ole ka asjaolu, et kohtusin suurepäraste inimestega, kellelt on ehk tulevikuski miskit õppida…”

Priit Tamme, SEB pank


Mida programmist sain?

Eelkõige arusaamise, et probleeme, väljakutseid ja tehnikaid saab vaadata mitme nurga alt. Juht peab eelkõige endast aru saama ja tasub proovida erinevaid meetodeid. Kindlasti jäävad meelde jalutuskäigud loodusesse ja näited nö loodusliku jalajälje vähendamise suunas.

Kellele või millisele juhile ma seda programmi soovitaksin?

Eelkõige juhile, kes suhtub maailma avatult ja kelle jaoks nö peavoolu tehnikad on ennast ammendanud.“

Sten Luiga, advokaadibüroo COBALT

Mõned nopped teistelt lõpetanutelt:

„Minu mõttemaailm on avardunud. Annan rohkem võimalust teistsugustele asjadele. See programm kaitseb läbipõlemise vastu.“

„See programm peaks olema töölepingusse sisse kirjutatud. Niivõrd tervislik oli kogu komplekt. See on justkui ravikuur juhi vaimsele tervisele, mis peab olema. Ajukloppimine (mõtteülesanded) olid väga head – positiivne stress

„Sai mõttel lasta rännata. Grupi sünergia ja üksteise toetamine, mõtete ja ideede vahetamine oli minu jaoks oluline. Väikesed mõtteharjutused ja suunamised värskendasid. Väga lahe kogemus. Mõtetes olen muutunud julgemaks- olen aus enda vastu.“

„Olen inimesena iseenda jaoks paremaks muutunud. See oli hea meeldetuletus, mis on oluline. Väike grupp meeldis ja vestlused olid olulised!“

„Eneseteadlikkus on kasvanud. Tean täpsemalt, mida ja kuidas peab tegema. Lõi pildi selgemaks, tean, millele elus tähelepanu pöörata. Aja maha võtmine on oluline olnud. Olen parem inimene.“


Kokkuvõtteks – mulle väga meeldis meie grupp. Edasipürgivad ja inimestest hoolivad juhid, kes teevad ka väga head tulemust. Hea näide sellest, kuidas on võimalik olla ühtaegu nii edukas kui ka hooliv juht. Meeldis, et saime teha asju, millest Eestis juhtimise kontekstis veel väga palju ei räägita. Näiteks võtta ette emotsionaalse ja spirituaalse intelligentsusega seotud teemad.

Kuidas saada targaks juhiks?

Selleni vist otseteed ei viigi. Pigem on see üks põnev teekond, täis erinevad väljakutseid ja õpetajaid. Küll aga on võimalik suhteliselt lihtsalt harjutada ühte targa juhi tunnust – teiste teenimist.

Näiteks – varahommikuti, kui meel on veel rahulik, küsi endalt: “Kuidas saan mina täna kasulik olla? Kuidas saan teisi teenida? Oma lähedasi, meeskonnaliikmeid, kogukonda, võibolla isegi maailma?”

Selle peale jää vaikuses kuulama. Vastus tuleb, ühel või teisel moel, vahel abstraktsemalt, vahel selgemalt. Kirjuta see üles ja tee oma parim, et selle järgi päeval käituda.

Õhtul enne magama minekut vaata korraks päevale tagasi.  Kuidas mul täna läks? Mida õppisin? Kuidas sain kasulik olla? Mille eest on põhjust tänulik olla?

Tänusõnad

Kokkuvõtteks tänan kõiki kaasalööjaid ja teid, head „külalislektorid“: Aino-Silvia Tali, Artjom Sokolov, Tõnu Vaus ja Henri Aaslaav-Kaasik.

Järgmine, 2020-2021 programm alustab oktoobris.

Täpsema info leiad siit.


Posted

in

by