Ümberpööratud pahupidi

Ümberpööratud pahupidi

Ain Mihkelsoni esikteos viib lugejad mõtte ja meelerännakutele. Vahel keerab ajud krussi, esitab väljakutseid ja paneb mõtlema, mis värk see nüüd siis on. See on justkui heatahtlik Karlsson Katuselt, kes tirriteerib meie ratsionaalset meelt, lustakas naeratus näol.

Raamatu saad endale tellida siit.

Lugejad on arvanud:

“Kuidas uurida varjatud mõtteid ja tundeid? Need pole kunagi juhuslikud. Enamasti loevad inimesed siis muinasjutte, vaatavad unenägusid, teisi inimesi, püüdes mõista olukordi, tehtud tegusid, üldse kogetut.

See on üks erilisemaid raamatuid, mida lugenud olen. Paljude tunde- ja meeleilma tegelastega, kes meis kõigis tegelikult ju pesitsevad, aga keda ei lasta niisama lihtsalt avalikuse ette ja päevavalguse kätte. Aga nüüd pääsevad püünele Vaene Luuletaja, Preili Suursüda, Lüpsik, Rongijuht, Jutulind, ambitsioonikas kõrvits jpt.

Sõbralikus toonis, naljakas, mitme põlve rammusaid elutarkuste peegeldusi täis pikitult saab sellest paradoksaalsel moel ka aeglane raamat, mille sisemine hoog meenutab hoopis neid olukordi elus, kus tunned end justkui vurri peal pöörlemas. Näidake, kellel poleks seda juhtunud?

Seni, kuni vurri telg tuulega lendu ei lähe, on kõik hästi. Ent pöörlemise keskel sa seda ju veel ei tea! Ükski lugu ega tegelane ei ole üheselt tõlgendatav, tavaloogikale allunud, ja sellepärast arvan ma, et „Ümberpööratud pahupidi“ lehekülgi saan ma elu jooksul loodetavasti lugeda veel mitu korda ja just siis, kui minuenese Mina on paisatud elumere lainetesse, seal taas ja taas proovile pandud.

„Feeling is understanding,“ on öelnud Win Hofman. See raamat jõuab aga läbi kõikide sisemaailma kihtide eksistentsiaalse südamiku servani, pannes sind justkui proovile, kui meelekindlaks (mitte segi ajada enesekindluse ega kangekaelsusega) sa ikkagi kaoses või segaduses suudad jääda, oma tunnete eest vastutada ja oma eluvisioonile toetust paluda. Ja samal ajal ei jäta kirjanik sind üksi. Kaasas kõnnib vapralt huumor. Kes selle üles leiab, võib end Õnneseeneks küll pidada.”

Siiri Kirikal


„Mõned kohad on naljakad, teised ulmelised, kolmandad panevad itsitama või siis sügavalt järele mõtlema. Tempokas ja vürtsikas. Kosmiliselt põnev ja rikas!“

Kaidi Peets


“Kõik need lood meenutavad mulle teatud mõttes abstraktset kunsti, kus teos ise tuleb sulle vastu vaid poolele teele ja suure sammu peab iga lugeja astuma ise. Ja vot selle sammu pikkusest ja sügavusest sõltub, kas üldse ja kui, siis millise loo see raamat sulle päriselt jutustab. Natuke nagu Alice Imedemaal :)”

Sven Jürgenson


“Kas teil on ka vahel tunne, et maailm keerabki ennast praegu ümber ja pahempidi? Eilsete teadmistega pole homme justkui midagi peale hakata, tavapärasest on saamas ime ja ahhetamapanevast iseenesestmõistetav. Õnneks mõni füüsikaseadus veel kehtib – näiteks see, et tiirleva karusselli pealt maha lendamast päästab võimalikult keskmes püsimine. Ja teate mis – see ongi vast parim arstirohi kindlalt jalgel ja südamega ühenduses püsimiseks. Vahet pole, mis pidi see maailm siis parasjagu on.”

Herdis Elmend


Autor ise on on arvanud:

„Ümberpööratud pahupidi“ on justkui muinasjutukogumik täiskasvanutele, kes ei võta elu ülearu tõsiselt. Nii ei saa ka seda raamatut tõsiselt võtta, kuid samas võib raamat lugejat tõsiselt võtta. Kohati tundub tekst hullumeelne ja võib su aju krussi ajada, kuni sõnum kohale jõuab. Iga lugu on osake suuremast pildist, mis hakkab selginema järgmiste raamatute käigus. See raamat on eelkõige oma peaga mõelda armastavale inimesele, kes tahab midagi tavapärasest erinevat. Kogeda, lugeda ja ise juurde mõelda. Soovitav on seda lugeda õhtuti ja jupikaupa ning jälgida, mis sinu mõtetes, elus ja unenägudes edasi juhtuma hakkab.


Raamatu sünni tagamaadest leiad lisa:

Raamatu arvustus Raplamaa Sõnumite kultuurilisas Kukitemuki 18.07.2018

Lühem artikkel raamatu sünniloost Raplamaa Sõnumites 23.05.2018

Veidi pikem artikkel sünniloost Edasis 25.05.2018

Raadiointervjuu Tre Raadios 30.05.2018

Raamat on müügil siin.

Raplas leiad raamatu Rapla Raamatust ja Rabava Raplamaa  kauplusest.


Posted

in

by